Запис Детальніше

Геодезична астрономія

Електронний науковий архів Науково-технічної бібліотеки Національного університету "Львівська політехніка"

Переглянути архів Інформація
 
 
Поле Співвідношення
 
Title Геодезична астрономія
 
Creator Літнарович, Руслан Миколайович
 
Subject Астрономія,геодезія,астрономічні прилади,спостереження,азимут,широта,довгота
 
Description Даний навчальний посібник призначений для студентів спеціальності “Землевпорядкування та кадастр” в об’ємі 12 лекцій і 12 лабораторних робіт.
Метою курсу є ознайомлення студентів з загальною теорією визначення координат пунктів спостережень.
Астрономічні роботи відіграють важливу роль при вирішенні наукових і практичних задач геодезії.
Відмітимо основні випадки використання астрономічних широт , довгот і азимутів в геодезії:
1. Астрономічні визначення широт і довгот на відповідних пунктах тріангуляції являються важливою складовою частиною градусних вимірів для визначення розмірів і форми Землі в цілому.
2. Астрономічні визначення широт і довгот пунктів разом з результатами геодезичних вимірів дають можливість детально вивчати геоїд. Співставлення астрономічних і геодезичних координат і вивід ухилів прямовисних ліній дає можливість виконати побудову профілів геоїда відносно референц еліпсоїда.
3. Астрономічні спостереження дають значення вихідних координат для початкового пункту тріангуляції, від якого проводять обчислення координат всіх пунктів.
Другими словами, астрономічні координати дають можливість виконати орієнтування референц – еліпсоїда в тілі Землі і визначають географічне положення тріангуляції, а, відповідно, і планшетів топографічного знімання на поверхні Землі.
4. Астрономічні азимути після введення в них поправки за відхилення прямовисних ліній (азимути Лапласа) контролюють в тріангуляції і полігонометрії орієнтування тріангуляції і підвищують точність визначення координат пунктів.
5. Астрономічні спостереження дають можливість визначити координати точок земної поверхні як опорних пунктів топографічних знімань. При цьому слід враховувати, що координати астрономічних пунктів спотворені впливом відхилень прямовисних ліній. Тому користуватися астрономічними пунктами як опорними можна лише при зніманні в масштабі 1 : 100000 і більш дрібних масштабах.
6. Астрономічні азимути, що визначаються, на точках теодолітних ходів, є хорошим незалежним контролем вимірів і забезпечує значне підвищення точності цих ходів.
7. Астрономічні спостереження являються засобом визначення географічних координат корабля на морі і літаках в повітрі.
Чернігівський державний інститут економіки і управління
 
Date 2011-01-26T10:14:03Z
2011-01-26T10:14:03Z
2011-01-26
 
Type Book
 
Identifier УДК 378.147.31
http://ena.lp.edu.ua:8080/handle/ntb/7192
 
Language ua