Запис Детальніше

Становлення і топографо-анатомічні взаємовідношення стінок носа з суміжними структурами в постнатальному онтогенезі людини

Цифровий Репозиторій - Інтелектуальні Фонди Буковинського державного медичного університету

Переглянути архів Інформація
 
 
Поле Співвідношення
 
Title Становлення і топографо-анатомічні взаємовідношення стінок носа з суміжними структурами в постнатальному онтогенезі людини
 
Creator Макар, Богдан Григорович
 
Subject морфологія
стінки носа
приносові пазухи
сльозовідвідні шляхи
людина
 
Description Макар Б.Г. Становлення і топографо-анатомічні взаємовідношення стінок носа з суміжними структурами в постнатальному онтогенезі людини. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Харківський державний медичний університет МОЗ України. Харків, 2004.
Дисертація присвячена вивченню динаміки формоутворення стінок носа та суміжних із ними структур у постнатальному періоді онтогенезу людини. За допомогою адекватних морфологічних методів простежено становлення й зміну синтопії складових носової ділянки, періоди інтенсивного та уповільненого їх росту, прогресивні і інволютивні процеси та мінливість у всі вікові періоди після народження.
Визначено особливості будови стінок носа, приносових пазух, сльозовідвідних шляхів, слизової оболонки та її залоз, кровоносних судин та нервів. Встановлено послідовність заміни хрящової тканини носової перегородки на кісткову, утворення дефінітивної форми лемеша. З’ясовано, що носове устя носо-сльозової протоки до юнацького віку зміщується краніально. Пневматизація приносових пазух відбувається нерівномірно. Варіантність і мінливість найбільш характерна для лобових пазух. Слизова оболонка носової ділянки та її залози в кожному віковому періоді мають свої особливості. Найбільша концентрація залоз знаходиться в середній частині нижньої і середньої носових раковин, відповідних носових ходів, носової перегородки, стінках та природних отворах приносових пазух, які межують із носовою порожниною.
Найбільша концентрація кровоносних судин знаходиться в передньонижній частині носової перегородки. Наприкінці зрілого і початку літнього періоду зменшується підепітеліальна судинна сітка. Крило-піднебінний вузол має трикутну, багатокутну, овальну або конусоподібну форму. Визначено синтопію вузла і нервів на зовнішні структури стінок носа, що може бути орієнтиром при хірургічних маніпуляціях на нервах крило-піднебінного вузла.
Результати дослідження впроваджені в навчальний процес кафедр анатомії людини і топографічної анатомії та оперативної хірургії медичних ВНЗів і в практику ЛОР відділень обласних і міських лікарень України.
 
Publisher Буковинська державна медична академія
 
Date 2011-10-06T15:22:48Z
2011-10-06T15:22:48Z
2004-04-22
 
Type Other
 
Identifier УДК 611.21+611.216] 013
http://dspace.bsmu.edu.ua:8080/xmlui/handle/123456789/42
 
Language other