Запис Детальніше

Моделювання поведінки радіонуклідів 137CS та 90SR в озерах Глибоке та Далеке Чорнобильської зони відчуження

Наукові журнали НАУ

Переглянути архів Інформація
 
 
Поле Співвідношення
 
Title Моделювання поведінки радіонуклідів 137CS та 90SR в озерах Глибоке та Далеке Чорнобильської зони відчуження
RADIONUCLIDES BEHAVIOUR MODELLING OF 137CS AND 90SR IN GLYBOKE AND DALEKE LAKES OF CHERNOBYL EXCLUSION ZONE
Моделирование поведения радионуклидов 137CS и 90SR в озерах Глубокое и Далекое Чернобыльской зоны отчуждения
 
Creator Kutlakhmedov, Yuri; Інститут клітинної біології та генетичної інженерії НАН України, вулиця Академіка Заболотного, 148, Київ, Україна, 03680
Iavniuk, Andrian; Національний авіаційний університет, проспект Космонавта Комарова, 1, Київ, Україна, 03680
 
Subject
активність; камерна модель; поведінка радіонуклідів; радіонуклідне забруднення
504.054:519.876.5(045)

activity; box model; radionuclide contamination; radionuclides behaviour
504.054:519.876.5(045)

активность; камерная модель; поведение радионуклидов; радионуклидное загрязнение
504.054:519.876.5(045)
 
Description  Описано методологію моделювання поведінки радіоізотопів 137Cs та 90Sr, що є основними дозоутворюючими радіонуклідами, в компонентах водойм Чорнобильської зони відчуження. Змодельовано та спрогнозовано перехід 137Cs та 90Sr між поверхневим стоком, водою, вищою водяною рослинністю (очерет звичайний) та донними відкладами в озерах Глибоке та Далеке Чорнобильської зони відчуження. З використанням методу камерних моделей, що є одним із найбільш доступних та зручних методів моделювання в екології, досліджено відсоток активності радіонуклідів у компонентах водойм від загального їх запасу у водних екосистемах. Отримано результати, що свідчать про несуттєве підвищення активності радіонуклідів у популяціях вищих водяних рослин (очерет звичайний) із часом. Результати досліджень можуть бути корисними при розробці нових та вдосконаленні існуючих заходів зі зменшення вмісту радіонуклідів у водоймах, а також мінімізації та попередження негативних наслідків йонізувального випромінення для біоти прісних водойм.
 Results of 137Cs and 90Sr radionuclides behaviour modelling, which are the most spread radioisotopes in water bodies of Chernobyl Exclusion Zone are represented. Dynamics of radionuclides activity is modelled in water body components as the percentage of their total stock. Quantitative transfer of the radionuclides between water body components in the Chernobyl Exclusion Zone is determined and predicted. 
 Описана методология моделирования поведения радиоизотопов 137Cs и 90Sr, которые являются основными дозоформирующими радионуклидами, в компонентах водоемов Чернобыльской зоны отчуждения. Смоделирован и спрогнозирован переход 137Cs и 90Sr между поверхностным стоком, водой, высшей водной растительностью (тростник обыкновенный) и донными отложениями в озерах Глубокое и Далекое Чернобыльской зоны отчуждения. С использованием метода камерных моделей, являющегося одним из наиболее доступных и удобных методов моделирования в экологии, исследован процент активности радионуклидов в компонентах водоемов от их общего запаса в водных экосистемах. Получены результаты, свидетельствующие о несущественном повышении активности радионуклидов в популяциях высших водных растений (тростник обыкновенный) со временем. Результаты исследований могут быть полезными при разработке новых и усовершенствовании существующих мер уменьшения содержания радионуклидов в водоемах, а также минимизации и предупреждения негативных последствий ионизирующего излучения для биоты пресных водоемов.
 
Publisher National Aviation University
 
Contributor


 
Date 2013-04-04
 
Type


 
Format application/pdf
 
Identifier http://jrnl.nau.edu.ua/index.php/visnik/article/view/3876
 
Source Proceedings of National Aviation University; Том 54, № 1 (2013)
Вестник Национального авиационного университета; Том 54, № 1 (2013)
Вісник Національного Авіаційного Університету; Том 54, № 1 (2013)
 
Language ru
 
Rights Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).