Запис Детальніше

Causes of biodiversity loss: a human ecological analysis

Electronic Archive of Sumy State University

Переглянути архів Інформація
 
 
Поле Співвідношення
 
Title Causes of biodiversity loss: a human ecological analysis
Причини втрати біорізноманіття: екологічний аналіз
 
Creator Hens, Luc
K. Boon, Emanuel
 
Subject ecological analysis
экологический анализ
екологічний аналіз
 
Description Основу роботи складає вивчення причин втрати біорізноманіття в рамках екологічного аналізу, що дозволяє враховувати не лише біологічні фактори цього явища, але й соціальний та економічний вплив на зазначений процес. Хоча біорізноманіття здебільшого залежить від генів, різновидів і екосистем, існує також залежність від інших факторів, що перебувають за межами біології. Для розуміння причин загроз біорізноманіттю і при прийнятті рішень щодо його збереження потрібні знання елементів теорії соціально-економічних і прикладних наук.
Головною причиною посилення інтересу до проблеми різноманіття життя на Землі є розуміння того, що ми є свідками швидкого зниження біорізноманіття. Зникнення різновиду – це частина еволюційного процесу. Однак останнім часом кількість зникнень збільшилася десятикратно порівняно з доцивілізаційним періодом (Sіnclaіr, 2000).
Зменшення біорізноманіття обумовлюється рядом причин, найвагомішими з яких э:
1. Втрата середовища існування.
Дані показують істотний вплив людської діяльності на світові екосистеми. Наприклад, у Європі стан тільки 15% території континенту класифікується як "недоторканий", що є найнижчим показником в усьому світі.
2. Розповсюдження екзотичного різновиду.
Іноді, це відбувається випадково, як наприклад, сталося з шкідливими бур'янами та шкідниками. Але в більшості випадків все навпаки. Наприклад, лиси, кролики і коти, що прибули в Австралію з Європи і замінили місцеві види.
3. Незаконне полювання і систематична вирубка лісів для одержання енергії або виробництва деревного вугілля також є причинами втрати біорізноманіття.
4. "Взаємозалежні" ефекти.
Різновид, що розвивається сумісно з іншим (наприклад, рослини, що поширюються за допомогою спеціальних комах-запилювачів), буде вимирати, якщо другий вид пари перебуватиме під загрозою зникнення
5. Забруднення і глобальна зміна навколишнього середовища також загрожують всесвітньому біорізноманіттю.
Усі ці причини мають одну спільну рису – вони викликані діяльністю людини. Це робить діяльність людини однією з найсерйозніших причин сучасного погіршення біорізноманіття. Тому багато аспектів впливу людини на біорізноманіття разом з безпосередніми причинами його погіршення мають важливе значення для визначення пріоритетів і протидій існуючим негативним тенденціям.
У статті аналізуються основні економічні і соціальні причини, що призводять до втрати біорізноманіття. Аналіз ґрунтується на теоретичних та практичних дослідженнях. Відповідно виділяють п’ять напрямків:
1. Демографічні зміни: при теоретичному підході, вплив населення на біорізноманіття є майже очевидним, однак не існує кількісних показників, які б характеризували цей взаємозв’язок.
2. Споживання та структура виробництва: глобальне зростання рівня споживання енергії та природних ресурсів перетворюють середовище існування в усьому світі. У цій частині аналізу особлива увага приділяється економічному зростанню, бідності та аспектам володіння землею як причин втрати біорізноманіття.
3. Державна політика. Можна виділити її три основні типи: а) помилкова політика, яка заохочує стимули, що чинять деградуючий вплив на біорізноманіття; б) політика, яка не врахує цінностей природи, включаючи цінність біорізноманіття; в) невдалі спроби держави враховувати цінність біорізноманіття при прийнятті рішень та формуванні політичних курсів.
4. Макроекономічна політика та макроекономічні структури. При аналізі значущості макроекономічних факторів, що впливають на використання ресурсів, сьогодні переважають два напрямки: 1). Неокласичний напрямок передбачає, що "вдосконалення" макроекономічної політики держави шляхом лібералізації торгівлі і зміни ступеня держконтролю поліпшить використання ресурсів; 2).Політекономічний напрямок, теорія якого зосереджується на макроекономічних структурах. Цей напрямок свідчить про те, що зміни в макроекономічній політиці без змін у державній політиці і ринкових структурах можуть лише погіршувати використання ресурсів.
5. Культура, соціальні зміни та упередження стосовно розвитку
Таким чином, екологічний аналіз шукає причин втрати біорізноманіття за межами традиційно визначених біологічних факторів. Вказуючи на економічні та соціальні причини втрати середовища існування, екологічний аналіз є корисним доповненням біологічного аналізу стосовно проблем біорізноманіття.
Зрозуміло, що для визначення основних причин втрати біорізноманіття одних лише теоретичних знань та експериментальних даних недостатньо. Необхідно приділити більшу увагу дослідженню причинних зв’язків між втратою біорізноманіття, з одного боку, та економічною політикою, виробництвом і структурою споживання, культурою, інтернаціоналізацією витрат навколишнього середовища, глобалізацією економіки, бідністю і нерівністю – з іншого.
Important biological causes of the loss of biological diversity include the loss of habitats, the introduction of exotic species, over harvesting of biodiversity resources, and homogenisation of species in agriculture. The common factor of all these elements is that they are human driven. This paper analyses the economic and social root causes behind biodiversity loss. The analysis is based on both theoretical considerations and case studies. It entails five axes: (a) Demographic change; (b) Consumption and production patterns; (c) Public policies; (d) Macro-economic policies and structures; (e) Social change and development bias.
Although there is ample theoretical evidence of the economic, social and policy causes of biodiversity loss, empirical evidence for most of these relationships is meager or inexistent. More research in this area is imperative. It is also most questionable whether current nature conservation policies provide sufficient answers to these root causes of biodiversity and are able to counteract the loss of biological species and ecosystems in an effective way.
 
Publisher "ВТД" Університетська книга"
 
Date 2011-05-13T07:29:48Z
2011-05-13T07:29:48Z
2005
 
Type Article
 
Identifier Hens,L. Causes of biodiversity loss: a human ecological analysis [Текст]/ L.Hens, E.K. Boon // Механізм регулювання економіки. — 2005. — № 1. — С. 11-25.
http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/8657
 
Language en