Запис Детальніше

МОДЕЛЮВАННЯ РАДІОЕКОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ У ГІРСЬКИХ ЕКОСИСТЕМАХ, ХАРАКТЕРНИХ ДЛЯ УКРАЇНИ

Наукові журнали НАУ

Переглянути архів Інформація
 
 
Поле Співвідношення
 
Title МОДЕЛЮВАННЯ РАДІОЕКОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ У ГІРСЬКИХ ЕКОСИСТЕМАХ, ХАРАКТЕРНИХ ДЛЯ УКРАЇНИ
Simulation of radioecological processes in mountain ecosystems specific to Ukraine
Моделирование радиоэкологических процессов в горных экосистемах, характерных для Украина
 
Creator Петрусенко, В.П.; НАУ, Інститут міського господарства
Кутлахмедов, Ю.О.; НАУ, Інститут міського господарства
 
Subject


 
Description  Для аналізу та моделювання радіоекологічних процесів у гірських екосистемах, типових для території України, використано метод камерних моделей. На підставі літературних та експертних даних вибрано реальні значення  швидкостей обміну радіонуклідами між елементами гірського ландшафту. Також  використано результати, отримані під час моделювання схилових  екосистем, які були трансформовані  до умов гірського ландшафту, де швидкості перерозподілу радіонуклідів (Cs–137) значно більші. Екологічну безпеку гірського ландшафту, забрудненого радіонуклідами, оцінено через оцінку дозових навантажень на людей, що використовують типову гірську екосистему для отримання продукції та рекреації. Показано, що в гірській екосистемі відбувається швидке нагромадження дозових навантажень на людей, що може сягати від 6 до 17 % від початкового запасу в екосистемі. Найбільшу екологічну небезпеку становлять випадки, коли під початкове забруднення підпадають усі елементи  гірського ландшафту, а не тільки його вершина.
 To analyze and simulate radioecological processes in mountain ecosystems typical for regions of Ukraine the method of the box (chamber) models is used. The real values of the rate of radionuclide exchange between the elements of a mountain landscape are specified on the basis of the literature data and the data of experts. Our results on simulation of slope ecosystems were adopted for mountain landscape with considerable greater rate of redistribution of radionuclides (Cs–137). Estimation of ecological safety for a mountain landscape contaminated with radionuclides is carried out on the basis of estimation of the radioactive doses affected people making use of a typical mountain ecosystem for production activity and recreation.It is shown that in a mountain ecosystem there is a rapid accumulation of the limit human radiation dose which may account for 6 – 17% of the initial amount in the ecosystem. It is shown that the events where not only the mountain top but all the elements of the mountain landscape are exposed to initial contamination are the most dangerous.
 Для анализа и моделирования радиоэкологических процессов в горных экосистемах, типичных для территории Украины, использован метод камерных моделей. На основании литературных и экспертных данных выбран реальные значения скоростей обмена радионуклидами между элементами горного ландшафта. Также использовано результаты, полученные при моделировании склоновых экосистем, которые были трансформированы в условиях горного ландшафта, где скорости перераспределения радионуклидов (Cs-137) значительно больше. Экологическую безопасность горного ландшафта, загрязненного радионуклидами, оценена через оценку дозовых нагрузок на людей, которые используют типичную горную экосистему для получения продукции и рекреации. Показано, что в горной экосистеме происходит быстрое накопление дозовых нагрузок на людей, может достигать от 6 до 17% от первоначального запаса в экосистеме. Наибольшую экологическую опасность представляют случаи, когда начальное загрязнение подпадают все элементы горного ландшафта, а не только его вершина.
 
Publisher National Aviation University
 
Contributor


 
Date 2007-01-01
 
Type


 
Format application/pdf
 
Identifier http://jrnl.nau.edu.ua/index.php/visnik/article/view/1427
 
Source Вестник Национального авиационного университета; Том 31, № 1 (2007); 14-17
Вісник Національного Авіаційного Університету; Том 31, № 1 (2007); 14-17
Proceedings of National Aviation University; Том 31, № 1 (2007); 14-17
 
Language uk
 
Rights Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).