Запис Детальніше

Правовий статус землевласників Правобережної України в другій половині XIX – на початку XX ст.

Institutional Repository of Zhytomyr National Agroecological Universit

Переглянути архів Інформація
 
 
Поле Співвідношення
 
Title Правовий статус землевласників Правобережної України в другій половині XIX – на початку XX ст.
 
Creator Романюк, Н. Й.
Романюк, Н. И.
Romaniuk, N.
 
Subject право
земельна власність
сільське господарство
ринкова економіка
столипінська аграрна реформа
селянська аграрна реформа
Правобережна Україна
 
Description У статті досліджено правовий статус землевласників Правобережної України в другій половині XIX – на початку XX ст. Зазначено, що економічною основою дня розвитку сільського господарства, промисловості, а відтак підприємництва стали, в першу чергу, великі землеволодіння підприємливих дворян, які на базі своїх маєтків зуміли створити прибуткові товарні господарства. Власність на землю стала основою їх підприємницької діяльності. Правовий статус землевласників досліджуваного періоду визначено в положеннях селянської та столипінської аграрних реформ. У ході реформувань у сільському господарстві другої половини XIX – початку XX ст. відбулися докорінні зміни у сфері землеволодіння і землекористування, які сприяли більш ефективному господарюванню, розвитку підприємництва. Окрім того, поряд з недоліками тогочасного законодавства, протекціонізмом царизму щодо дворянства, гарантована недоторканність власності сприятливо впливали на соціально-економічні процеси.
Сільське господарство в історії України є сферою діяльності значної частини населення. Земля була й залишається невичерпним джерелом суспільного багатства Реорганізація колгоспів і радгоспів та розподіл власності на селі об’єктивно спричинили дезінтеграційні та деструктивні процеси. Прикро, що споконвіку працьовите українське село, яке несе у прийдешні покоління досвід господарювання на землі, донині не знайшло комфортного притулку на щаблях сучасності. І хоча наперекір руйнації з’являються сільські підприємці – паростки вмілого господарювання на землі, однак продовжується соціально-економічний занепад села. Руйнівні процеси на селі здатні зупинити політична воля і компетентність державників, максимальні інвестиції та підготовлені спеціалісти сільського господарства. Проблема землі та права власності на неї залишаються ключовими у діяльності урядових кіл та суспільства.
 
Date 2016-07-21T06:55:26Z
2016-07-21T06:55:26Z
2015
 
Type Article
 
Identifier Романюк Н. Й. Правовий статус землевласників Правобережної України в другій половині XIX – на початку XX ст. / Н. Й. Романюк // Літописець / ЖДУ ім. І. Франка. – 2015. – Вип. 10 : Права людини: історичний вимір і сучасні тенденції : зб. доп. 2-ої Всеукр. наук.-практ. конф., 26–27 листоп. 2014 р. – С. 7–13.
http://ir.znau.edu.ua/handle/123456789/4996
 
Language uk
 
Publisher Житомирський державний університет імені Івана Франка